Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsou zlatí křečci stavěni

Dospělí zlatí křečci dosahují délky asi 18cm a váží asi 180 gramů. Často dosahují samičky vyšší hmotnosti než samečci, což je u savců spíše nezvyklé.

Anatomie zlatého křečka

Vnější znaky:CHarakteristický je pro téměř všechny křečky krátký ocásek. U zlatého křečka bývá nejvýše 1cm dlouhý. Další zvláštností jsou lícní torby křečků. Jde o výrůstky ústní sliznice, které prakticky dosahují až k zadním nohám. Když jsou naplněny, může v nich křeček transportovat až 20 gramů obilí. Při vyprazdňování toreb v noře si křeček pomáhá předními tlapkami. Zlatí křečci mají na všech končetinách pět prstů. Jeden prst na předních končetinách je ale zakrnělý, takže to vypadá, jako by byly čtyři. Nápadné jsou velké řezáky. Tyto zuby jsou ve spodní čelisti nápadně delší než v horní čelisti. Stále dorůstají, a proto musí mít křeček dostatek možností, jak je obrušovat.

Stavba kostí:Kostra zlatého křečka j epoměrně křehká, dejte proto pozor, aby zvíře nespadlo z velké výšky. I když mají vrozené instinktivní zábrany, v bezvýhodné situaci přece jen skočí z výšky dolů. To může mít špatné následky, protože neumějí pád odpružit, a proto si mohou kosti zlomit.

Vnitřnosti:Stavba vnitřních orgánů zlatých křečků nevykazuje žádné zvláštní znaky, podobá se obecně stavbě savců. U zlatých křečků je žaludek rozdělen, přední část žaludku (předžaludek) slouží k nabobtnání potravy, zadní k trávení. Samičky mají pro hlodavce typickou dvojitou dělohu. V obou částech se mohou vyvíjet mláďata.

 

Smysly zlatého křečka

Čich:Nos je nejcitlivější smyslový orgán křečka. Je schopen rozlišovat pachy mnohem lépe než my, lidé. Zlatí křečci z pachu získávají informace o přítomnosti jiných křečků, rozpoznají pohlaví a připravenost k páření. Kromě čichových buněk v nose mají zvířata pro to speciální orgán v hlavě, vomeronasální orgán. Tím dokonce rozpoznají, zda jsou s jinými zvířaty příbuzní, nebo ne. Kolem své nory zlatí křečci vytvářejí značky pomocí lejna, moči a zvláštních žláz. Zlatí křečci mají na každé straně těla takzvanou pachovou žlázu. Když opatrně odhrnete srst, můžete načernalé žlázky dobře vidět. Těmi značkují hlavně samci svoje terárium.

Sluch:Zlatí křečci mají velmi dobrý sluch. Když vylezou ze své nory, je to nejdůležitější orgán, aby odhalili hrozící nebezpečí. Kromě tonů, které slyšíme my, lidé, jsou zlatí křečci schopní, podobně jako netopýři, vnímat také ultrazvuk. Mláďata tak volají matku, když se cítí opuštěná. Nepřátelé tyto tony nejsou schopni slyšet.

Zrak:I když mají křešci relativně velké oči, nevidí příliš dobře. Pro jejich způsob života to ani není tak důležité. Věda sice zde dosud vše neobjasnila, ale prevděbodobně nevidí křečci barevně. Při pokusech se ukázalo, že barvy rozlišují nejvýše díky jejich různé světlosti. Nejlépe rozlišují tony zelené a žluté. Kromě toho jsou křečci krátkozrací. Předměty jsou schopni rozeznat asi do vzdálenosti jednoho metru.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15154
Měsíc: 143
Den: 1